úterý 16. března 2010

Zbraně a Rocinha



A další zprávy ohledně Rocinhy ohledně tamějšího trafica... to v poslední době podle informací co prosákly do tisku opravdu dozbrojuje. Za poslední dobu hoši utratili minimálně 5,5 milionu na modernizaci sveho arzenalu a nakup munice. Co prosaklo pres Polinter, tak pro predstavu se jedna o tyhle zbrane:

1 x AT4 (viz obrázek), ráže 84mm, švédská výroba Saab, cena ??? WIKI
3 x FN FAL, ráže 7.62, belgická výroba, cena co za ni zaplatili přibližně 500 tis. za kus - WIKI
1 x puška ráže 7.62, model alá karabina M1, cena přibližně 180 tisíc
1 x útočná puška typu SIG SG 540, licenčně vyráběný v Chile (FAMAE) cca 220 tisíc
1 x FMK 3, samopal argentinské provenience - WIKI
10 x pistole 9mm, neznámý výrobce
5 x pistole typu Ruger
22 x granát, neznámý výrobce

Zbytek peněz šel na munici a zásobníky... spolu s partyzánskými manuály, co teď objevili při razii, to vypadá, že se ADA chystá na rozhodující bitvu o kopec a očekává příchod té velké policejní operace. Pro obyvatele, studenty institutu, sousedy a normální lidi z toho bohužel nic dobrýho nekouká. Bojím se těch vyslovenejch psychopatií jako je ta AT4, granáty apod.

Musím říct, že pro mě osobně asi největší šok na který jsem si chvíli v Rocinhe zvykal, je to, že to jsou všechno vojenské zbraně - jakože opravdu velký zbraně, když jsem do favely jel, tak jsem si myslel, že budou mít pistole, to že budou mít samopaly jsem samosebou věděl, ale jako osoba co vojně unikla a zná to jenom z filmů vlastně představit naživo moc neuměl o těch ostatních kalibrech ani nemluvě.

3 komentáře:

Tweety řekl(a)...

paráda, že zase píšeš:)

Michal Holub řekl(a)...

zajímalo by mě, jak je to s těma cenama. Např SIG SG 540 podle netu vypadá na cca $3000, je to důsledek černého trhu? Osobně jsem si vždy myslel, že takových zbraní se všude válí, proto budou ceny nižší než tržní...asi sem se spletl :)

Tigre Collazos řekl(a)...

>Tweety: ;-)

>Michal Holub: Ano, opravdu to je důsledek černého trhu, ten ceny výrazným způsobem deformuje. Je to dané i tím, že se na celém obchodě samozřejmě přiživuje celá struktura lidí na obou stranách hranice. Další důvod je, že levných zbraní je v regionu nedostatek, narozdíl třeba od Asie, a že drogy vyhnaly ceny neúměrně vysoko.

Zbraně jako platidlo používají občas i Brazilci, třeba směrem do Kolumbie. I přes to, že sami je podstatně přeplácejí, tak třeba kolumbijská FARC je schopná tohle zboží vyplatit v kokainu.

Některé státy naopak z pašování zbraní ekonomický žijí - třeba Paraguay. 70% všech zbraní prodaných v Paraguayi (dovezených většinou z USA, právě přes Brazílii) je propašováno zpátky do BR.

Neméně drahé, ne-li ještě dražší než zbraně, a v rámci favely považované za tu opravdu strategickou, komoditu, je mimochodem munice.