čtvrtek 13. května 2010

Dva Escobarové !Já jsem momentálně hrozně natěšenej na tenhle dokument, který premieroval na Tribece a teď v Cannes. Natočil ho Jeff Zimbalist (autor poměrně bezvadného dokumentu Favela Rising) se svým bratrem - a film pojednává o Pablo Escobarovi a Andreasu Escobarovi. Jednak cokoliv o Pablovi je zajímavá dřeň + ve filmu se mají objevit archivní nikdy nezveřejněné dokumenty z Medellínu, takže ač Medallo v době mojí návštěvy, měl ke starým časům Metralla daleko, tak mě tam láká i ta nostalgická a sentimentální stránka filmu, ale především slabost pro podobné archiválie. Osud zavražděného Andrease stojí myslím taky za pozornost aka Kolumbije jako smrt, drogy a fotbal ! .)

The Two Escobars (2010) - IMDB
Born in the same city in Colombia but not related, Andrés Escobar and Pablo Escobar shared a fanatical love of soccer. Andrés grew up to become one of Colombia's most beloved players, while Pablo became the most notorious drug baron of all time. As Pablo's criminal success accelerated, his personal interest in (and financial support of) soccer became mirrored in a broader cultural fervor. The Colombian national soccer team rose to unprecedented glory, ultimately coming to a head when Andrés' shocking mistake in the 1994 World Cup lost his team the title, and lost his nation the chance to redeem its international image.

Mobilizing an encyclopedic arsenal of archival footage, Michael Zimbalist and Jeff Zimbalist (Favela Rising, TFF '05) paint a portrait of a culture so invested in and defined by its sports team that one high-stakes mistake on the field could shatter its national identity, and ultimately cost a man his life. While adeptly investigating the intersections of crime, sports, and nationalism, the Zimbalists reveal the surprising connections between the murders of Andrés and Pablo Escobar.

Poměrně hodně dobře vypadající trailer
A něco o filmu na Huffingtonpost

Žádné komentáře: