sobota 19. února 2011

Jan Hus v pralese!Tak se mi podařilo konečně sehnat knížku Od Guevary k Zapatistům od Pavla Pečínky, která mi jako vyprodaná poměrně dlouhou dobu unikala, a je to sympatické a osvěžující čtení!

Pobavila a zaujala mě část věnovaná Nikarague a protisandinistickým contras, kde v části věnované indiánské guerille na nepřístupném severovýchodě země Pečínka píše:

K dovršení všech paradoxů měla v těchto prapodivných končinách velkou váhu evangelická církev Moravských bratří. Jejich duchovenstvo, přátelsky vycházející s místními radami starších, propagovalo mezi Indiány odkaz Jana Husa, Jana Ámose Komenského a Jana Blahoslava (občas projevovalo zájem i o češtinu). Teologie osvobození Moravské bratry úplně minula a tato církev se naopak orientovala silně antisocialisticky...

Na protější straně pak píše jak instruktoři moravských bratří spolu s vojáky argentiské junty cvičili bojovníky i na honduraské straně hranice.

Při hledání po dalších informacích jsem narazil na velmi zajímavý článek, který se působením církve Moravských bratří v rámci indiánských komunit a občanské války v Nicarague zajímá. Jde o článek od Susan Hawley - Protestantism and Indigenous Mobilisation: The Moravian Church among the Miskitu Indians of Nicaragua, který vyšel v roce 1997 v Jouran of Latin American Studies. Tady je link na stažení díky @thorgrim

Žádné komentáře: