středa 3. listopadu 2010

Příliš vzdálený most


Comando Vermelho údajně chystá bombový útok na most Rio-Niterói, alespoň podle brazilské police, které se podařilo zadržet ručně psaný dopis v rijském vězení Bangu, jehož autorem je jeden z šéfů CV, notorický narkoboss Márcio dos Santos Nepomuceno, přezdívaný Marcinho VP.

Marcinho kdysi šéfoval prodeji drog v Complexo do Alemão na severu Ria a patří do nové generace CV, je členem užšího velení a patří v současnosti k nejmocnějším uvězněným donům. Podle brazilských úřadů, poslal Marcinho VP pomocí své milenky dopis svým spojencům do Ria ze svého současného domova, federální věznice s nejvyšší ostrahou Catanduvas ve státě Paraná, na jihu Brazílie, kde si odpykává trest za vraždu. Dopis má obsahovat především výzvy k útokům na policejní stanice a nápad vyhodit most Rio-Niterói do povětří.

Most, který se oficiálně jmenuje Ponte Presidente Costa e Silva, spojuje Rio s Niterói přes zátoku Guanabará a kromě extrémně důležité dopravní tepny je jednou z dominant metropole. Přemostění zátoky, které by spojilo tyto dvě města, bylo plánováno již od konce 19. století. Výsledkem těchto snah byla koncem 60. let právě konstrukce tohoto mostu, který je dlouhý přes 13 kilometrů a denně se přes něj převalí 140 tisíc aut. Velkolepost takového plánu posouvá ambice CV z narkobyznysu směrem k (polo)teroristickým metodám saopaulského PCC... no necháme se překvapit.

Žádné komentáře: